Wiadomości Branżowe

Niemal 2,6 tys. dzieci i 800 dorosłych odwiedziło mobilne centrum nauki 'Planeta Energii' w Rybniku!

Niemal 2,6 tys. dzieci i 800 dorosłych odwiedziło mobilne centrum nauki 'Planeta Energii' w Rybniku!
Jak to się dzieje, że płynie prąd? Co to są odnawialne źródła energii? Ile prądu zużywa telewizor, a ile czajnik elektryczny? Gdzie schronić się podczas burzy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznali mieszkańcy Rybnika, którzy 8 i 9 maja gościli w mobilnym centrum nauki „Planeta Energii”. Wizyta interaktywnego miasteczka to nagroda dla uczniów z klasy III A i pani Sylwii Linek z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Nędzy za zwycięstwo w IV edycji ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego Grupy ENERGA. W ciągu dwóch dni miasteczko odwiedziło niemal 2,6 tys. dzieci i 800 dorosłych.Grupa ENERGA w ramach programu „Planeta Energii” już od czterech lat edukuje najmłodszych na temat bezpiecznego i racjonalnego korzystania z prądu. Projekt realizowany jest w formie konkursu dla nauczycieli i uczniów klas I-III szkół podstawowych. Jego laureaci nagradzani są dwudniową wizytą mobilnego centrum nauki „Planeta Energii”.Uczniowie z klasy III A i pani Sylwia Linek z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Nędzylaureatami IV edycji konkursu „Planeta Energii”.- Moja klasa

Jak to się dzieje, że płynie prąd? Co to są odnawialne źródła energii? Ile prądu zużywa telewizor, a ile czajnik elektryczny? Gdzie schronić się podczas burzy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznali mieszkańcy Rybnika, którzy 8 i 9 maja gościli w mobilnym centrum nauki 'Planeta Energii'. Wizyta interaktywnego miasteczka to nagroda dla uczniów z klasy III A i pani Sylwii Linek z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Nędzy za zwycięstwo w IV edycji ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego Grupy ENERGA. W ciągu dwóch dni miasteczko odwiedziło niemal 2,6 tys. dzieci i 800 dorosłych.

Grupa ENERGA w ramach programu 'Planeta Energii' już od czterech lat edukuje najmłodszych na temat bezpiecznego i racjonalnego korzystania z prądu. Projekt realizowany jest w formie konkursu dla nauczycieli i uczniów klas I-III szkół podstawowych. Jego laureaci nagradzani są dwudniową wizytą mobilnego centrum nauki 'Planeta Energii'.

Uczniowie z klasy III A i pani Sylwia Linek z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Nędzylaureatami IV edycji konkursu 'Planeta Energii'.

– Moja klasa zrealizowała wszystkie zadania programu Planeta Energii, a dodatkowo wydaliśmy w tym roku książkę, zawierającą wspomnienia wszystkich działań realizowanych w ramach programu. Są tam zdjęcia, notatki i płyta CD z nagranym przez nas klipem ” mówi Sylwia Linek z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Nędzy.Cieszymy się niezmiernie z wygranej, bo to dla nas ogromne wyróżnienie. Na sukces pracowaliśmy od kilku lat, bo dopiero za trzecim razem udało się wygrać. Jednak było warto czekać.

Co wydarzyło się na 'Planecie Energii' w Rybniku?

W mobilnym centrum nauki ENERGI jako pierwsi pojawili się uczniowie ze zwycięskiej klasy, którzy przywitali kosmiczną ekipę piosenką o Planecie Energii. Punktualnie o godz. 9:00 dzieci w towarzystwie profesora Volta i Energoludka otworzyły miasteczko dla mieszkańców Rybnika. Następnie rozpoczęły swoją edukacyjną podróż po świecie energii elektrycznej.

Swoją wyprawę najmłodsi rozpoczęli od Energobusu ” laboratorium na kółkach ” w którym poznali historię energii elektrycznej od atomu po elektrownię. W trakcie zabawy dzieci dowiedziały się m.in. czym są i w jaki sposób przemieszczają się ładunki elektryczne.

A to już wiesz?  Polski farmer to nowoczesny tradycjonalista

W kolejnej strefie edukacyjnej uczniowie poznali odnawialne źródeł energii. Tutaj można było dowiedzieć się jak wytwarzać prąd wykorzystując siły natury: wodę, słońce i wiatr oraz zobaczyć prądnicę napędzaną strumieniem płynącej wody czy makietę z turbiną wiatrową.

W miasteczku dzieci miały także okazję obejrzeć film 3D o Energoludkach ” sympatycznych mieszkańcach 'Planety Energii', w trakcie którego dowiedziały się dlaczego i w jaki sposób należy dbać o naszą planetę.

Ostatni przystanek to strefa eksperymentów, w której najmłodsi uczestniczyli w pokazach i doświadczeniach prowadzonych przez ekspertów z 'Planety Energii'. Tutaj największym zainteresowaniem cieszył się   model domku, w którym można było sprawdzić ile prądu zużywają wybraneurządzenia gospodarstwa domowego. Ogromne zdziwienie wśród najmłodszych wzbudziło także zjawisko lewitującej kuli i przeskok iskry w maszynie elektrostatycznej.

Cieszymy się, że nasze mobilne centrum nauki w Rybniku odwiedziło tak wiele dzieci. Mamy nadzieję, że dzięki naszej akcji zarówno najmłodsi, jak i dorośli będą bezpiecznie i świadomie korzystać z energii elektrycznej „ mówi Marta Dankowska, koordynator programu z Biura Marketingu i Komunikacji ENERGA SA.

Ile prądu zgromadzili mieszkańcy Rybnika w 'Sztafecie 10 miast”?

W godzinach popołudniowych miasteczko 'Planeta Energii' gościło mieszkańców Rybnika. Z energetycznych atrakcji chętnie korzystały całe rodziny. Mieszkańcy włączyli się także do konkursu 'Sztafeta 10 miast', podczas którego wytwarzali prąd za pomocą siły własnych mięśni na rowerkach stacjonarnych. Cel zabawy jest szczytny, bowiem miasto które wygeneruje najwięcej energii zdobędzie dodatkową nagrodę dla swojej zwycięskiej klasy ” multimedialną tablicę z akcesoriami. Ogłoszenie wyników nastąpi w czerwcu!

Honorowy patronat nad wizytą miasteczka 'Planeta Energii' objął Prezydent Miasta Rybnika pan Adam Fudali.

Honorowy patronat nad programem 'Planeta Energii” sprawują Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Patronem merytorycznym jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Patronat medialny nad programem objęła 'Gazeta Wyborcza'.

A to już wiesz?  Zrównoważone życie po duńsku. Spotkanie w Ambasadzie Królestwa Danii

***

’Planeta Energii' to projekt edukacyjny Grupy ENERGA realizowany od 2010 roku w ramach programu ENERGA Edukacja, skierowany do uczniów i nauczycieli klas I-III ze szkół podstawowych, którego głównym celem jest promowanie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej. W trzech poprzednich edycjach programu praktyczną wiedzę o prądzie zdobyło niemal 109 tys. dzieci z całej Polski. Projektowi co roku towarzyszy wędrujące interaktywne miasteczko 'Planeta Energii', które do tej pory odwiedziło 35 miast.

***

Grupa ENERGA jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną. Dostarcza i sprzedaje prąd ponad 2,9 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.

Grupa ENERGA jest jednym z trzech największych sprzedawców energii elektrycznej w Polsce pod względem ilości energii sprzedawanej do odbiorców końcowych, z udziałem w rynku około 15 proc. Charakteryzuje się największym udziałem energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej spośród głównych grup energetycznych działających na polskim rynku. Energia zielona powstaje w 46 elektrowniach wodnych, trzech farmach wiatrowych oraz w instalacjach spalających biomasę.

ENERGA od wielu lat angażuje się w inicjatywy prospołeczne. Czyni to w ramach programu ENERGA dla Ciebie, który obejmuje działania kształtujące postawy proekologiczne wśród najmłodszych, a także wspierające rozwój fizyczny i popularyzujące działalność kulturalną istotną dla społeczności lokalnych. Fundacja ENERGA niesie ponadto pomoc osobom poszkodowanym przez los oraz czynnie wspiera organizacje charytatywne. Elementem programu ENERGA dla Ciebie jest projekt ENERGA Edukacja.

Źródło Planeta Energii. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy