Wiadomości Branżowe

Zbieraj sznurki, pomagaj bocianom

Zbieraj sznurki, pomagaj bocianom
Bocianie gniazda to nie tylko gałęzie. Do ich budowy wykorzystywane są także perz, siano czy słoma, ale – niestety – również plastikowe sznurki zbierane z okolicznych pól, stanowiące śmiertelne zagrożenie dla ptaków.„Sznurek wbudowany w gniazdo tworzy pętle, które owijają się wokół nóg piskląt. Przez cały okres rozrodczy rosną one przywiązane do gniazda. Może dojść do takiej sytuacji, że do nogi dostaje się zakażenie i pisklę ginie, a zdarza się też tak, że jest zdrowe, ale nie może odlecieć” – mówi serwisowi infoWire.pl Krzysztof Konieczny z Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura”.Jeśli tylko ornitolodzy znajdują przywiązane ptaki, odcinają je od gniazda i usuwają z niego sznurki. Pomagać bocianom może jednak każdy. Jest to bardzo proste. „Przy każdym spacerze bierzmy ze sobą worek nylonowy i wszystkie sznurki, które spotkamy, zbierajmy, a następnie wynośmy do kosza z odpadami plastikowymi” – proponuje ekspert.Więcej informacji na temat zbierania sznurków można znaleźć na portalu Bociany.pl.

Bocianie gniazda to nie tylko gałęzie. Do ich budowy wykorzystywane są także perz, siano czy słoma, ale ” niestety ” również plastikowe sznurki zbierane z okolicznych pól, stanowiące śmiertelne zagrożenie dla ptaków.

’Sznurek wbudowany w gniazdo tworzy pętle, które owijają się wokół nóg piskląt. Przez cały okres rozrodczy rosną one przywiązane do gniazda. Może dojść do takiej sytuacji, że do nogi dostaje się zakażenie i pisklę ginie, a zdarza się też tak, że jest zdrowe, ale nie może odlecieć' ” mówi serwisowi infoWire.pl Krzysztof Konieczny z Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody 'pro Natura'.

Jeśli tylko ornitolodzy znajdują przywiązane ptaki, odcinają je od gniazda i usuwają z niego sznurki. Pomagać bocianom może jednak każdy. Jest to bardzo proste. 'Przy każdym spacerze bierzmy  ze sobą worek nylonowy i wszystkie sznurki, które spotkamy, zbierajmy, a następnie wynośmy do kosza z odpadami plastikowymi' ” proponuje ekspert.

Więcej informacji na temat zbierania sznurków można znaleźć na portalu Bociany.pl.


dostarczył infoWire.pl

Źródło infoWire.pl. Dostarczył
A to już wiesz?  ENERGA przejmie duńskie i hiszpańskie farmy wiatrowe

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy