Rośliny

Zadbaj zimą o swoją pościel

Zadbaj zimą o swoją pościel
W okresie zimowym istnieje zwiększone ryzyko występowania alergenów w naszej sypialni niż latem. Brak regularnej wymiany pościeli, oprócz obniżenia komfortu snu, może negatywnie wpływać na

W okresie zimowym istnieje zwiększone ryzyko występowania alergenów w naszej sypialni niż latem. Brak regularnej wymiany pościeli, oprócz obniżenia komfortu snu, może negatywnie wpływać na stan naszego zdrowia. Jak zadbać o czystość pościeli zimą?

Powiedzmy sobie szczerze: świeża i pachnąca pościel daje nam gwarancję komfortowego
i zdrowego snu. Jednak wzrost temperatury zimą w naszych mieszkaniach oraz brak wietrzenia pomieszczeń, powoduje pojawienie się znacznie większej ilości alergenów niż latem. W łóżku zalegają miliony martwych komórek, których pozbywa się nasza skóra. Martwy naskórek, pot i sebum wydzielane przez nasze ciało są idealną pożywką dla roztoczy.

– 'Mikroskopijne pajęczaki stają się coraz częstszą przyczyną alergii. Ĺťyją one w ciepłych pomieszczeniach, w których temperatura wynosi średnio od 18 do 21 stopni Celsjusza
a wilgotność utrzymuje się na poziomie od 70 do 80%. Najczęściej można je znaleźć na dywanach, zasłonach, pluszowych zabawkach, a także w pościeli. Co ciekawe, roztocze kurzu domowego uczula częściej niż wiosenne i letnie pyłki kwitnących roślin' – wyjaśnia Beata Przybylak ekspert marki Wendre.

Nie one same są dla nas zagrożeniem, ale ich odchody. Zawierają one groźne alergeny, które unosząc się w powietrzu są przez nas wdychane i mogą prowadzić do kataru czy astmy, a także bólów głowy .

W 2016 roku TNS Polska przeprowadziło badania, których celem było sprawdzenie częstotliwości wymienianych ręczników i pościeli na czyste. Jak się okazało, dla większości badanych Polaków ważne jest utrzymanie komfortowego środowiska snu, gdyż ponad 80% z nich wymienia pościel na czystą co najmniej raz w miesiącu.
– Częstotliwość wymiany pościeli to problem, często bagatelizowany. Należy jednak pamiętać o tym, że zbyt rzadka zmiana pościeli może być przyczyną astmy, egzemy czy powodować katar. W naszych kołdrach i poduszkach żyją miliony niewidocznych gołym okiem pajęczaków, których odchody mają silne działanie alergizujące, na które szczególnie narażeni są alergicy ” informuje Beata Przybylak ekspert marki Wendre.
Pranie poszewki powinno odbywać się średnio raz na tydzień. W przypadku astmatyków
i alergików nawet co drugi dzień. Odpowiednią temperaturą do prania brudnej poszewki będzie 60 stopni Celsjusza. Jeżeli nasze pranie nastawiamy na niższe temperatury, warto dodać do niego olejek z eukaliptusa lub drzewa herbacianego, które pomogą
w eliminowaniu roztoczy. Jednak regularna wymiana poszewki to nie wszystko. Dla wyeliminowania drobnoustrojów powinnyśmy pamiętać również o praniu poduszki i kołdry, co powinnyśmy robić co 3-4 miesiące.

A to już wiesz?  Wielki finał piątej edycji programu 'Po stronie natury'

– 'Temperatura prania całej pościeli powinna być zweryfikowana zgodnie z zaleceniem producenta, dlatego przy zakupie zarówno poszewki, jak i kołdry i poduszki, warto zadbać o to, aby była ona wysokiej jakości. Jedynie wtedy tkanina nie ulegnie zniszczeniu podczas prania. W przypadku kołder Wendre, dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów, każdą kołdrę można prać w domowej pralce automatycznej, w zależności od modelu,
w temperaturze od 60 do 90 stopni Celsjusza. Tak wysoka temperatura pozwoli pozbyć się z pościeli wszelkich nieproszonych gości, jak roztocze kurzu domowego' ” dodaje Beata Przybylak z firmy Wendre.

Zimowe mrozy potrafią być uciążliwe. Na szczęście kiedy temperatura spada poniżej zera, możemy zrobić coś pożytecznego dla naszego zdrowia. Warto skorzystać z mrozów
i wywietrzyć pościel, aby wypędzić z łóżka niechcianych gości. Jeżeli zrobimy to
w temperaturze poniżej minus 10-15 stopni Celsjusza nie tylko odświeżymy pościel, ale również pozbędziemy się mikroskopijnej wielkości pajęczaków. Pamiętajmy też o tym, aby nie ścielić łóżka bezpośrednio po przebudzeniu.
– 'Zimą, kiedy temperatura w naszych domach jest znacznie wyższa niż latem, po przebudzeniu, nie powinnyśmy od razu ścielić łóżka. Po nocy, pozostawmy pościel luźno rozłożoną na łóżku i otwórzmy na oścież okno na minimum 30 minut. Dzięki tej prostej czynności nasza pościel odzyska świeżość' ” informuje ekspert marki Wendre.
Za zdrowy i spokojny sen odpowiada również to pod czym i na czym śpimy. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na skład tekstyliów codziennego użytku. Jednym
z kluczowych czynników komfortowego, zimowego snu jest odpowiednia przepuszczalność powietrza, na którą wpływa zarówno jakość poszycia jak i wypełnienie pościeli. Aby pozbyć się niechcianych drobnoustrojów ze swojej pościeli, warto spać pod pościelą antybakteryjną. Firma Wendre wprowadziła nową, innowacyjną linię kołder i poduszek ANTIBACTERIAL, zawierającą włókno ANTIBACT™. Produkty pomogą pozbyć się niechcianych drobnoustrojów z sypialni. Poduszki i kołdry działają przeciwbakteryjnie,
a mikrofibra, z której wykonano poszycie, dodatkowo minimalizuje rozwój roztoczy i ich alergenów.

A to już wiesz?  Co zrobić kiedy noce pod zwykłą kołdrą okazują się zbyt zimne

Wendre umieszcza na etykietach kołder i poduszek szczegółowe oznaczenia dotyczące konserwacji każdego ze swoich produktów. Tylko kołdry i poduszki oznakowane logo Wendre są produktami oryginalnymi.

Kołdry dostępne w dwóch rozmiarach:
155×200 sugerowana cena detaliczna: 59 zł
200X220 sugerowana cena detaliczna: 74,90 zł

Poduszki dostępne w dwóch rozmiarach:
50×60 sugerowana cena detaliczna: 26 zł
70×80 sugerowana cena detaliczna: 34 zł

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy