Wystawa tulipanów

Ponad 60 odmian tulipanów będą mogli podziwiać od piątku do niedzieli mieszkańcy Poznania na III Wystawie “Tulipan ’99”.

Wystawę zorganizowano w poznańskiej Palmiarni, która uchodzi za jeden z największych i najbogatszych w okazy obiektów tego typu w Europie .

tulipan.jpg

Wśród najciekawszych odmian można zobaczyć tulipany z gatunku Jokohama – o kwiatach, które po ścięciu i włożeniu do wazonu nie rozwijają się, a zasuszone zachowują swój kształt. Uwagę przyciągają także czerwone tulipany o postrzępionych płatkach – Arma, a także kwiaty posiadające na płatkach różnokolorowe obwódki.

Pokazane w Poznaniu tulipany pochodzą z hodowli reprodukcyjnych, czyli takich, które bazują na istniejących już gatunkach tulipanów.

“Polskich odmian jest niewiele. Praca nad nowymi kwiatami jest niezwykle kosztowna, a i konkurencja na rynku europejskim zbyt silna” – powiedział PAP Andrzej Aumiller, prezes poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa, głównego organizatora wystawy.

Tulipany przywędrowały do Europy w 1554 roku z Turcji. Potentatem na rynku europejskim w ich hodowli jest Holandia. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w 1636 roku za cebulki szczególnie pięknych odmian tulipanów trzeba było zapłacić w tym kraju nawet 13,5 tys. guldenów (to jedna trzecia kwoty, za jaką można było wtedy kupić dom!). Dziś w Polsce cebulki tulipanów można kupić za 0,80 – 1,50 zł.

hastagi na stronie:

#tulipan #tulipany #rodzaje tulipanów #tulipany zdjęcia #tulipany obrazy #wystawa tulipanów holandia 2012

Authors
Tags , , ,

Related posts

Top