Kaktusy

Kaktusowate, kaktusy (Cactaceae) – rodzina sukulentów łodygowych (wieloletnich, zielnych lub częściowo zdrewniałych) należąca do rzędu goździkowców. Rodzina ta ma, w zależności od źródła, od 24 do 220 rodzajów (około 90 z nich jest powszechnie akceptowanych) i między 1500 a 1800 gatunków.

kaktus-350.jpg

Kaktusy zamieszkują głównie obie Ameryki (wyjątkiem jest Rhipsalis baccifera zamieszkujący m.in. w Afryce, na Madagaskarze, Sri Lance i w Ameryce, ale nawet ta roślina została prawdopodobnie przeniesiona przez migrujące ptaki), szczególnie tereny suche, od 0 do 5000 m n.p.m. (Andy). Niektóre z nich to także epifity z lasów deszczowych, żyjące na gałęziach drzew, gdzie mimo dużych opadów woda szybko paruje i prawie cały czas utrzymuje się niska wilgotność powietrza.

W pierwszym systemie klasyfikacji organizmów Linneusza z 1753 roku został uwzględniony rodzaj kaktus (Cactus) (zlatynizowana forma greckiego kaktos, co oznaczało ‘oset’). Zaliczono do niego wtedy wszystkie znane 22 gatunki kaktusów. Dzisiaj nazwą tą określa się potocznie rośliny z rodziny kaktusowatych.

Kaktusy rozwinęły się prawdopodobnie w ciągu ostatnich 30 do 40 milionów lat. Obie Ameryki były dawniej połączone z innymi kontynentami, a rozdzielił je dryf kontynentalny. Unikalne gatunki w Nowym Świecie musiały rozwinąć się po rozdzieleniu się kontynentów. Ameryki odsunęły się na znaczną odległość około 50 milionów lat temu.

Wiele sukulentów podobnych do kaktusów, nie jest nimi, gdyż nie posiadają areoli. Ta specjalna struktura jest unikalna dla kaktusów i jest wyróżnikiem rodziny.

Pokrój
Drzewiasty lub krzewiasty do płożącego. Kaktusy różnią się bardzo od siebie wyglądem i rozmiarem. Osiągają rozmiary od 1 cm średnicy “kula” (Blossfeldia) do 18 m wysokości u Carnegia gigantea (kształt kandelabra).
Łodyga
Jest mięsistą częścią rośliny, która magazynuje wodę i przejęła funkcję fotosyntezy, po utracie liści.

* Kaktusy epifityczne przyjmują formę spłaszczoną i wydłużoną (np. epifyllum); połączonych szeregowo liściokształtnych odcinków (np. zygokaktus) lub pałeczkowatą, podzieloną na człony, tworzące jakby gałęzie (np. ripsalis) (formy takie określa się jako gałęziaki (fyllocladium), spotykana również u innych kserofitów).
* Pierwsza grupa kaktusów gruntowych (obejmująca rodzaj opuncja i pokrewne) ma pędy najczęściej spłaszczone, mocno rozgałęzione. Zapewnia to w miarę sprawną fotosyntezę (spłaszczenie łodyg u kserofitów nazywamy platycadium).
* Kaktusy gruntowe mają najczęściej łodygę cylindryczną lub kulistą (która jest najbardziej efektywna pod względem sukulentyzmu – stosunek powierzchni transpiracji do objętości masy tkankowej).
* Najmniejsza grupa kaktusów gruntowych tworzy pędy cienkie i wiotkie, pokładające się lub płożące, najczęściej bezbronne (nie cierniste).

Liście
Uległy redukcji, są przekształcone w ciernie lub łuskowate liście szczątkowe (tylko u niektórych opuncji).
Kwiaty
Często duże, barwne i pachnące. Okwiat spiralny, złożony jest z wielu listków. Pręcików jest wiele, a słupek jeden, przeważnie dolny. Niektóre wytwarzają piękne kwiaty wyrastające, tak samo jak ciernie, z areoli. Do wyjątków należy rodzaj Mammillaria i spokrewnione z nim Ariocarpus, Dolichothele i Mamillopsis, których kwiaty ukazują się w zagłębieniach pomiędzy areololami, nazywanych aksilla (łac. axilla-pacha). Wiele kaktusów zakwita nocą, gdyż są zapylane przez nocne owady, głównie ćmy, ale także m.in. nietoperze i kolibry.
Owoce
Jagodokształtne, nierzadko mięsiste, czasem jadalne. Źródło: wikipedia.org

hastagi na stronie:

#kaktusy #rodzaje kaktusów doniczkowych zdjecia #kaktusy rodzaje #kaktusy doniczkowe zdjęcia #gatunki kaktusów doniczkowych #kaktusy rodzaje zdjecia #sukulenty doniczkowe #kaktus wikipedia #kaktusy wikipedia #kaktus

Authors

Related posts

Top