Wiadomości Branżowe

Bądź odpowiedzialny ” nie wypalaj traw!

Wypalanie traw to głupota i śmiertelne zagrożenie. Niestety, mimo apeli statystyki wciąż zatrważają. W tym roku strażacy musieli gasić płomienie ponad 36 tys. razy – najczęściej na terenie woj. mazowieckiego, śląskiego i lubelskiego. Zginęły już trzy osoby, a 64 zostało rannych.70% pożarów pól i łąk jest wynikiem celowego podpalenia. „A przecież korzyści płynących z wypalania traw nie ma” – podkreśla w rozmowie z serwisem infoWire.pl Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. „Każdy doświadczony rolnik wie, że pożar wpływa na glebę niekorzystnie: wyjaławia ją i degraduje ekosystem. Celowe wzniecanie ognia to czysta ludzka bezmyślność” – dodaje.To także wielkie zagrożenie dla zwierząt, ponieważ płomienie, które je zaskoczyły, odcinają drogę ucieczki i sprawiają, że są one w pułapce. Ogień to potężny, niekontrolowany żywioł. Błyskawicznie rozprzestrzenia się na lasy oraz okoliczne gospodarstwa i powoduje ogromne straty.Jak walczyć z wypalaniem traw? Przede wszystkim nagłaśniać problem, edukować społeczeństwo i karać. Obecnie rolnik

Wypalanie traw to głupota i śmiertelne zagrożenie. Niestety, mimo apeli statystyki wciąż zatrważają. W tym roku strażacy musieli gasić płomienie ponad 36 tys. razy ” najczęściej na terenie woj. mazowieckiego, śląskiego i lubelskiego. Zginęły już trzy osoby, a 64 zostało rannych.

70% pożarów pól i łąk jest wynikiem celowego podpalenia. 'A przecież korzyści płynących z wypalania traw nie ma' ” podkreśla w rozmowie z serwisem infoWire.pl Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. 'Każdy doświadczony rolnik wie, że pożar wpływa na glebę niekorzystnie: wyjaławia ją i degraduje ekosystem. Celowe wzniecanie ognia to czysta ludzka bezmyślność' ” dodaje.

To także wielkie zagrożenie dla zwierząt, ponieważ płomienie, które je zaskoczyły, odcinają drogę ucieczki i sprawiają, że są one w pułapce. Ogień to potężny, niekontrolowany żywioł. Błyskawicznie rozprzestrzenia się na lasy oraz okoliczne gospodarstwa i powoduje ogromne straty.

Jak walczyć z wypalaniem traw? Przede wszystkim nagłaśniać problem, edukować społeczeństwo i karać. Obecnie rolnik przyłapany na wypalaniu traci dopłaty bezpośrednie. Grozi mu również grzywna do 5 tys. zł, a nawet kara pozbawienia wolności do 10 lat.


dostarczył infoWire.pl

Źródło infoWire.pl. Dostarczył
A to już wiesz?  TAURON Ciepło: Nowy kolor ciepłej wody. Jak familoki mogą się zmienić

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy